ترکیه با واکسیناسیون ۱۴ درصد جمعیتش، از دیپلماسی گردشگری بر پایه ایمنی واکسن خبر داده استجا ماندن ایران از دیپلماسی واکسن در گردشگریعباسی‌کارشناس گردشگری: با آغاز فصل گردشگری تابستان، وزارت فرهنگ و گردشگری و وزارت امور خارجه ترکیه، تماس‌های فشرده و مکرری را با کشورهای گردشگرفرست آغاز کرده است

شنبه 01 خرداد 1400

با نزدیک شدن فصل سفرهای تابستانی، در حالی که بسیاری از کشورها دیپلماسی گردشگری بر پایه واکسن را آغاز کرده‌اند، برنامه ایران هنوز روشن نیست. در حالی که در روزهای گذشته معاون گردشگری از تلاش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه‌شده و پیگیری واکسیناسیون فعالان گردشگری خبر داد اما برنامه ورود گردشگران خارجی هنوز مشخص نیست و مرزها حدود ۱۵ ماه است که به روی گردشگران بسته مانده است. این در حالی است که اتحادیه اروپا که مدت‌هاست فقط به شهروندان هفت کشور اجازه داده برای تعطیلات یا به دلایل غیرضروری به ۲۷ کشور عضو این اتحادیه سفر کنند، با نزدیک شدن فصل پرسفر تابستان تصمیم گرفته مرزهایش را به روی مسافران از مبدا کشورهای کم‌خطر به لحاظ شیوع ویروس کرونا، باز کند. از سوی دیگر «گواهی دیجیتالی کووید» را برای رفت‌و‌آمد گردشگران و شاغلان در بین کشورهای اتحادیه صادر کند.

پیش‌ از این توافق کلی اروپا، بسیاری از کشورها که اقتصادشان بر پایه گردشگری است، تصمیم به بازگشایی مرزهای خود به روی گردشگران واکسینه‌شده و یا از مبدا کشورهای کم‌خطر کرونا گرفته بودند؛ امارات متحده عربی، روسیه، یونان، اسپانیا، ایتالیا، قبرس و مالدیو از جمله این کشورها هستند. ایسنا در گزارشی نوشته است که کشورهای آفریقایی از جمله کنیا، ماداگاسکار و تانزانیا نیز مدت‌هاست پذیرش گردشگران با دو تست کووید، هنگام ورود و خروج را آغاز کرده‌اند.
در بین کشورها، چین بیشتر از سایرین برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران و سفرهای غیرضروری ملاحظه و مقاومت نشان می‌دهد. البته که اقتصاد گردشگری داخلی در چین از رونق و گسترش فراوانی برخوردار است. وزارت حمل‌و‌نقل این کشور گزارش کرده که در تعطیلات عید بهاره چینی در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵۰ میلیون نفر در داخل این کشور سفر کرده‌اند. دولت چین که پیش‌بینی می‌کرد بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون چینی در آن تعطیلات به سفر بروند، از مردم خواست از مسافرت خودداری کنند. در چین تا کنون نزدیک به ۴۶۷ میلیون دوز واکسن کووید تزریق شده است. دولت این کشور اعلام کرده که روزانه به ۱۴ میلیون نفر واکسن تزریق می‌کند. سرعت در واکسیناسیون باعث شده در تعطیلات پنج‌روزه ماه می، همزمان با روز جهانی کارگر، بیش از ۲۰۰ میلیون چینی در داخل این کشور سفر کنند.
ترکیه نیز درحالی‌که حدود ۱۴ درصد از جمعیتش را واکسینه کرده، از دیپلماسی گردشگری بر پایه ایمنی واکسن خبر داده است. مهدی عباسی ـ کارشناس گردشگری و مدیر پیشین گردشگری منطقه آزاد ارس ـ در این‌باره به ایسنا می‌گوید: با آغاز فصل گردشگری تابستان، وزارت فرهنگ و گردشگری و وزارت امور خارجه ترکیه، تماس‌های فشرده و مکرری را با کشورهای گردشگرفرست، از جمله روسیه، آلمان و انگلیس با هدف تشریح «الزامات گواهی گردشگری ایمن» آغاز کرده است. این اقدام برای نجات صنعت گردشگری در ترکیه انجام می‌شود.
او با استناد به گزارش روزنامه‌های ترکیه، اظهار می‌کند: روند واکسیناسیون کارکنان بخش‌هایی که با گردشگران در ارتباط هستند، تا پایان ماه جاری به پایان می‌رسد. واکسیناسیون کارکنان حوزه گردشگری از ۷۰ درصد فراتر رفته است.
عباسی می‌گوید: «نمایندگان حوزه گردشگری ترکیه معتقدند با تکمیل واکسیناسیون کارکنان صنعت گردشگری در این کشور، آن‌ها در سطح بین‌الملل، یک مزیت رقابتی کسب می‌کنند.»
موبررا ارسین، رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه (TÜROB) نیز با اشاره به این‌که مقامات دولتی این کشور تلاش گسترده‌ای برای گشودن ترافیک گردشگری در سطح بین‌المللی آغاز کرده‌اند، به یک روزنامه ترک گفته است: پایان واکسیناسیون نیروهای فعال در بخش گردشگری‌ ترکیه، سبب روحیه‌ای مضاعف برای این بخش‌ می‌شود. ضمن این‌که ابزار بازاریابی بسیار مهمی برای گردشگری ترکیه در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود.
ارسین با بیان این‌که آن‌ها انتظار دارند در پایان قرنطینه کامل ترکیه، تعداد افراد مبتلا به کرونا در این کشور کاهش یابد، اظهار کرد: از آوریل ۲۰۲۱ واکسیناسیون کامل کارکنان فعال در بخش گردشگری آغاز شده است. برنامه واکسیناسیون شامل راهنماهای حرفه‌ای و همچنین کارمندان شرکت‌های هواپیمایی، فرودگاه‌ها، مراکز اقامتی، آژانس‌های مسافرتی، رستوران‌ها، کافه‌ها، وسایل نقلیه تور و ترانسفر، مراکز تفریحات دریایی، پارک‌های موضوعی، مراکز برگزاری کنفرانس و مراکز هنری است. برنامه‌ریزی شده است که واکسیناسیون تمام پرسنل گردشگری در ترکیه تا پایان ماه می به پایان برسد. واکسیناسیون کارکنان این بخش اطمینان زیادی را در مهمانان داخلی و خارجی به وجود می‌آورد.
هدیه گورال‌گور، مدیرعامل یک گروه هتلی در ترکیه نیز امیدوار است با واکسیناسیون کامل فعالان صنعت گردشگری در این کشور، سیگنال‌های گشایش سفرها از ابتدای تابستان دریافت شود. او به یک روزنامه چاپ ترکیه گفته است: ما در تلاش هستیم تا سریعا کار را آغاز کنیم. یونان و اسپانیا مهم‌ترین رقبای ترکیه هستند، ما از نزدیک وضعیت رقبا را دنبال می‌کنیم و با شور و اشتیاق در حال مشاهده اقدامات بجای دولت ترکیه در این زمینه هستیم. نقش صنعت گردشگری را در کاهش کسری بودجه به نفع اقتصاد ترکیه می‌دانیم. احیای دوباره صنعت گردشگری بسیار مهم است. کشوری مثل مصر که سهم‌ اندکی در بازار گردشگری داشته و جایگاه چندانی در رزرواسیون سفر و هتل نداشته، حالا توانسته مورد توجه گردشگران اروپایی قرار گیرد، ما می‌خواهیم با واکسیناسیون و صدور گواهی گردشگری ایمن، خود را از چنین رقبایی متمایز کنیم.شکیب آوداگیچ، رئیس اتاق بازرگانی استانبول هم با این پیش‌بینی که با آغاز سفرهای تابستانه به ترکیه، درآمد ماهانه گردشگری در این کشور به ۷.۵ میلیارد دلار می‌رسد، گفت: ضروری است برای تسریع در جذب گردشگران خارجی، تعداد مبتلایان کرونا به کمتر از پنج‌هزار نفر در روز برسد.او با اشاره به برنامه ترکیه برای جذب ۳۰ میلیون گردشگر، اظهار کرد: اکنون و پس از پایان قرنطینه کامل، اگر اقدامات را رعایت نکنیم، می‌توانیم با ۴۰ هزار و یا ۵۰ هزار مبتلا به کرونا مواجه شویم. ممکن است با دشواری‌هایی روبه‌رو شویم که فراتر از مشکلات امروز باشد. بنابراین ما باید با همدلی و تلاش، بر این روند به موثرترین روش غلبه کنیم.اسپانیا گردشگران واکسینه‌شده را می‌پذیرد
دیروز همچنین خبر رسید که مرزهای اسپانیا به روی تمامی گردشگران واکسینه‌شده علیه ویروس کرونا باز می‌شود. اینطور که رویترز اعلام کرده، اسپانیا به عنوان یکی از کشورهای محبوب گردشگری برای احیای حوزه خسارت‌دیده گردشگری از هفتم جولای به تمام گردشگران واکسینه‌شده علیه ویروس کرونا اجازه ورود به این کشور را خواهد داد.
اسپانیا که پیش از شیوع ویروس کرونا به عنوان دومین کشور پربازدید جهان شناخته می‌شد سال گذشته در پی محدودیت‌های سفری با ۸۰ درصد کاهش در شمار گردشگران خارجی مواجه شد.
روز جمعه، «پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا، اعلام کرد مسافران واکسینه‌شده تمام کشورها اجازه ورود به این کشور را خواهند داشت. اسپانیا همچنین از بیست و چهارم «می» به گردشگران ۱۰ کشور خارج از اتحادیه اروپا که جزو کشورهای کم‌خطر از نظر ابتلا به کرونا به شمار می‌روند اجازه خواهد داد بدون نیاز به ارائه آزمایش منفی کرونا وارد این کشور شوند. بریتانیا، که بزرگ‌ترین منبع گردشگران خارجی اسپانیا محسوب می‌شود در کنار استرالیا و نیوزیلند از جمله کشورهایی هستند که در این فهرست قرار می‌گیرند.
اسپانیا در دوران کرونا متحمل وضعیت دشواری شد. این کشور تاکنون بیش از ۷۸ هزار مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و ۳.۶ میلیون مورد ابتلا به این ویروس را گزارش کرده است، اما روند ابتلا به ویروس در آن نزول پیدا کرده است و امکان کاهش محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری این ویروس در برخی از نقاط فراهم شده است. «سانچز» همچنین بیان کرد آغاز گردشگری روش تاثیرگذاری برای احیای اقتصاد این کشور خواهد بود. گردشگری پیش‌تر ۱۲ درصد از درآمد اسپانیا را دربرمی‌گرفت.
گردشگری واکسن در ایران؟
در ایران نیز فعالان گردشگری از دولت درخواست کرده بودند واکسیناسیون صنعت گردشگری را در اولویت قرار دهد. معاون گردشگری در همین رابطه گفته است: موضوع در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون کرونا ویژه فعالان گردشگری از طریق دو مسیر وزارت بهداشت و شرکت‌های تولیدکننده واکسن داخلی در حال پیگیری است. تیموری که در روزهای گذشته از تلاش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه‌شده و پیگیری واکسیناسیون فعالان گردشگری خبر داده، گفته است که درباره اجازه ورود به اتباع کشورهایی که واکسینه شده‌اند و به نوعی تهدید و نگرانی برای جامعه ایرانی ایجاد نمی‌کنند، با وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و رئیس‌جمهوری مکاتباتی داشته است.درخواست برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه‌شده از سال گذشته مطرح شده، اما هنوز پاسخ مشخصی به آن داده نشده است. ایران همزمان با شیوع ویروس کرونا صدور ویزای توریستی را برای اتباع خارجی متوقف کرده است. فعالان گردشگری می‌گویند نداشتن برنامه مشخص برای بازگشایی مرزها و ازسرگیری دوباره صدور ویزا باعث شده بسیاری از گردشگران که قبلا قصد سفر به ایران داشتند، مقاصد دیگری را جایگزین کنند.

خسارت کرونا بر گردشگری سلامتکروناگردشگریواکسن
مطالب مرتبط
مستهلک بودن سیستم آب و فاضلاب شهری، باعث تخریب بخشی از «سازه‌های آبی تاریخی شوشتر» و خانه‌های تاریخی شده استتاریخ شوشتر، مدفون در آب
مدیر پایگاه جهانی شوشتر: وضعیت آسیاب‌ها و آبشارها از ابتدای امسال به واسطه افزایش نشتی رو به وخامت گذاشته است رئیس آبفای شوشتر: برای حل مشکل شهری چون شوشتر که تعداد قابل توجهی خانه‌های میراثی و آثار باستانی جهانی دارد
فروغ فکریفروغ فکری
پیام میراث
۲۱۱۵
آبتزریق واکسن
کرمان ویچ
۵۳۵
استانداررزم حسینی
کرمان ویچ
۵۱۷
زلزلهصنایع
صدور رای نهایی تخریب خانه پدری مشکاتیانمالک تبرئه و میراث فرهنگی «ارشاد» شد
سوگل دانائیسوگل دانائی
بوم و بَر
۱۹۷۰
کرونامحل دفن زباله

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *