نهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان

منتشر شده در صفحه فرهنگ و هنر | شماره شماره 490

نهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان
جزئیات نهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران که قرار است دی‌ماه امسال در استان کرمان برگزار شود،‌ توسط مدیران اجرایی این جشنواره تشریح شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره گفت: جشنواره موسیقی نواحی ایران که دو سال متوقف شده بود‌، امسال دوباره با تعیین شورای سیاست‌گذاری آغاز به کار خواهد کرد.
فرزاد طالبی اظهار کرد: براساس تفاهم‌نامه‌ای که توسط وزارت ارشاد با استان کرمان بسته شده‌، سیر جشنواره به‌طور کامل مشخص و قرار است به‌صورت مشترک توسط استانداری کرمان و وزارت ارشاد برگزار شود.
او ادامه داد: اهمیت جشنواره موسیقی نواحی ایران کمتر از جشنواره موسیقی فجر نیست. جشنواره موسیقی نواحی ابعادی ملی دارد و یک جشنواره کارکردی است، زیرا انواع موسیقی‌های کشور ما از آبشخور موسیقی نواحی تغذیه می‌کنند. بنابراین اهمیت این موسیقی بر کسی پوشیده نیست.
طالبی با بیان این‌که این جشنواره با وجود برگزاری در کرمان ابعاد ملی دارد، اعلام کرد: براساس تفاهمنامه‌ای که میان وزارت ارشاد و استان کرمان بسته شده است، این استان به مدت سه سال میزبان جشنواره موسیقی نواحی خواهد بود. سعی کرده‌ایم در جشنواره امسال برنامه مشخصی را تدوین کنیم تا شاهد یک تفاوت محتوایی نسبت به سال‌های قبل باشیم. دبیر نهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در سخنانی اظهار کرد: امسال ابعاد جشنواره نواحی گسترده‌تر شده است، و با امکاناتی که امسال در اختیار ما قرار گرفته است، جشنواره کمی وسیع‌تر برگزار می‌شود. در بخش اجراها، ما دو بخش رقابتی و غیررقابتی خواهیم داشت. در بخش رقابتی هیئت داوران برنامه‌ریزی مفصلی دارند و در بخش غیررقابتی هم از پیشکسوتان و استادان این عرصه دعوت کرده‌ایم تا با موضوع «مولود» اجراهایی داشته باشند.
او اظهار کرد: در بخش جنبی جشنواره‌، گروه‌هایی از استان میزبان روی صحنه می‌روند. همچنین ما هفته‌ای به‌عنوان «هفته فیلم» خواهیم داشت که فیلم‌های تراز اول در زمینه موسیقی در آن پخش می‌شوند. همچنین مسابقه عکاسی در اینستاگرام را ترتیب داده‌ایم که طرح خوبی است. انتخاب کتاب و سی‌دی در زمینه پژوهش موسیقی نواحی، بخش دیگری از برنامه‌های ما است و در زمینه مقالات دانشگاهی هم برنامه‌هایی داریم. نعیمایی در ادامه سخنانش گفت: موزه هرندی در استان کرمان در ایام جشنواره میزبان سازهای ایرانی خواهد بود. تقدیر از بزرگان حوزه موسیقی نواحی ایران هم جزو برنامه‌های ماست، البته قرار بود تقدیری از آقای محسن حجاریان که در زمینه اتنوموزیکولوژی فعالیت می‌کند، داشته باشیم که ایشان مریض‌احوال هستند و معلوم نیست این اتفاق بیفتد. نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از چهار تا هفتم دی‌ماه به‌مناسبت میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همزمان با هفته وحدت در استان کرمان برگزار خواهد شد.

19

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :