سخنگوی مجمع نمایندگان استان در گفت و گو با «پیام ما»: هواپیمایی «ماهان» نگرانی مردم را رفع کند

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 762

سخنگوی مجمع نمایندگان استان در گفت و گو با «پیام ما»:
هواپیمایی «ماهان»
نگرانی مردم را رفع کند

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان از تشکیل جلسه ‌این مجمع برای بررسی گرانی بلیت‌های شرکت هواپیمایی «ماهان» خبر داد. کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید که از شنبه گذشته و در پی انتشار گزارش‌هایی در رابطه با «گران‌فروشی هواپیمایی ماهان به کرمانی‌ها» راه افتاده بود، نه‌تنها ساعت‌به‌ساعت بر تعداد حامیانش افزوده می‌شود که مسئولان هم به‌تدریج نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. روز گذشته هم یحیی کمالی پور، نماینده مردم جیرفت و سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان از تشکیل جلسه ‌این مجمع برای بررسی گرانی بلیت‌های ماهان خبر داد. او به «پیام ما» گفت: «نمایندگان باید صدای مردم را بشنوند. هرکجا که مردم خواسته‌ای داشته باشند، حمایت می‌کنیم. در همین راستا از طریق مجمع نمایندگان این موضوع را پیگیری می‌کنیم.» وی اضافه کرد: «هفته آینده با برگزاری جلسه‌ای، این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و اگر نیاز شود، حتماً با مسئولان شرکت «ماهان» هم جلسه می‌گذاریم.»
«ماهان» نگرانی مردم
را رفع کند
کمالی پور بابیان اینکه همه امکاناتی که در کشور وجود دارد برای جلب رضایت مردم است، اضافه کرد: «ماهان باید جلب رضایت مردم کرمان را در اولویت بگذارد. این شرکت که از کرمان شکل‌گرفته، باید اگر دغدغه‌ای در بین مردم وجود دارد، آن دغدغه و نگرانی را رفع کند.» سخنگوی مجمع نمایندگان استان اظهار کرد: «ماهان باید پای‌کار بیاید. نباید نگرانی مردم را نادیده بگیرند.»
سازمان هواپیمایی کشور به مردم حق انتخاب دهد
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم وجود تناسب بین پول گرفته‌شده و خدمات ارائه‌شده، گفت: «سازمان هواپیمایی کشوری اگر شرکت‌های دیگری وجود دارند که امکان سرویس‌دهی به مردم کرمان را دارند، با اجازه به آن‌ها، به مردم کرمان حق انتخاب بیشتری بدهد.»
زاهدی نماینده کرمان در واکنش به کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید:
از طریق وزیر راه پیگیری می کنم
زاهدی، نماینده مردم کرمان در مجلس ضمن تاکید بر بررسی دقیق موضوع در جهت جلوگیری از تضییع حق شهروندان کرمانی به «پیام ما» گفت: «حتما این موضوع را از طریق وزیر راه تا حصول نتیجه پیگیری خواهم کرد.»

#بلیت_را_ارزان_کنید از کجا شروع شد؟
سخنگوی مجمع نمایندگان در حالی از ورود این مجمع به ماجرای قیمت بلیت‌های شرکت هواپیمایی «ماهان» خبر داده که تا روز گذشته، بیش از 2300 نفر به کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید پیوسته‌اند. ماجرای این کمپین به پنج روز پیش برمی‌گردد. روز شنبه بود که گزارش دادیم کرمانی‌ها برای سفرهای هوایی با هواپیماهای «ماهان»، باید هزینه به‌مراتب بیشتری نسبت به مردم دیگر استان‌ها بپردازند. از طرف دیگر ازآنجایی‌که «ماهان» به‌طور انحصاری تمام پروازهای کرمان را در اختیار دارد، کرمانی‌ها حق انتخاب دیگری ندارند و مجبورند هر قیمتی که این شرکت تعیین کرد را بپردازند. به‌عنوان‌مثال، در گزارش‌های پیشین اشاره کردیم که برای بلیت‌های روز 8 آبان، کمترین قیمت بلیت پرواز کرمان- تهران (216 هزار و 300) هواپیمایی ماهان در این روز از بیشترین قیمت بلیت پرواز بندرعباس-تهران (164 هزار) همین شرکت، 52 هزار و 300 تومان بیشتر بود. این در حالی است که فاصله هوایی بندرعباس تا تهران 1052 کیلومتر و کرمان تا تهران 799 کیلومتر است. موضوعی که گفته می‌شود به دلیل تقاضای بالای کرمانی‌ها برای پرواز است و به قول «ماهانی‌ها» هواپیماهای کرمان – تهران همیشه «سرریز» هستند. اگر قبول کنیم که کرمانی‌ها به نسبت سایر استان‌ها، بیشتر با هواپیما سفر می‌کنند، بازهم نباید بلیت گران‌تری بخرند. چراکه به‌عنوان‌مثال حداقل بندرعباسی‌ها می‌توانند از بین 6 شرکت هواپیمایی، یک شرکت را انتخاب کنند اما کرمانی‌ها فقط مجبور به استفاده از «ماهان» هستند و حق انتخاب دیگری ندارند. یعنی تقاضای بالای کرمانی‌ها را فقط یک شرکت باید جواب دهد. در اینجا این مسئله پیش می‌آید که اگر ماهان نمی‌تواند با افزایش تعداد پروازها، از پس تقاضای پرواز کرمانی‌ها و کاهش قیمت بلیت به حد معمولی که در دیگر استان‌های نزدیک به کرمان عرضه می‌شود، برآید، بهتر است انحصار پروازهای کرمان از ماهان گرفته شود تا حداقل کرمانی‌ها بتوانند از میان شرکت‌های مختلف هواپیمایی دست به انتخابی بزنند که بیشتر به معیارهایشان نزدیک است.

گام محکم #بلیت_را_ارزان_کنید
روز یکشنبه و یک روز پس از به راه افتادن کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید، هواپیمایی «ماهان» اقدام به کاهش نسبی قیمت بلیت‌ها کرد. به‌طوری‌که تا پیش از روز یکشنبه، کمترین قیمت بلیت کرمان-تهران در روز 22 آبان 236 هزار تومان بود. اما با کاهش 31 درصدی (74 هزار تومان)، کمترین قیمت بلیت کرمان- تهران در این روز به 162 هزار تومان رسید. در گزارش روز شنبه پروازهای هشتم دی هواپیمایی ماهان در مسیر کرمان-تهران آورده شده بود. قبل از یکشنبه، قیمت بلیت در این روز 180 هزار تومان بود و با کاهش 10 درصدی (18 هزار تومان) به 162 هزار تومان رسید. همچنین از دیگر مشکلاتی که برای پروازهای چند ماه آینده وجود داشت، امکان خرید تنها و تنها یک بلیت با کمترین قیمت بود و اگر می‌خواستید 2 بلیت بگیرید، برای بلیت دوم باید هزینه بیشتری می‌پرداختید. از روز یکشنبه اما این مشکل هم رفع شده و می‌توانید چندین بلیت باقیمت پایه (162 هزار) تهیه کنید.

#بلیت_را_ارزان_کنید ادامه دارد
اگرچه کمپینی که تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از 2300 امضا جمع کرده بود، موجب کاهش نسبی قیمت بلیت‌ها شد اما هنوز قیمت بلیت پرواز کرمان-تهران از قیمت بلیت پرواز برخی مسیرها گران‌تر است و با توجه به اینکه به‌جز ماهان، شرکت دیگری در کرمان پرواز ندارد، انتظار می‌رود قیمت‌ها بیش از این پایین آید. به‌عنوان‌مثال برای روز 24 آبان، کمترین قیمت بلیت پرواز کرمان-تهران اگرچه 74 هزار تومان کاهش داشته و به 162 هزار تومان رسیده اما همچنان از بیشترین قیمت بلیت مسیر بندرعباس-تهران (132 هزار و 900) 29 هزار و 100 تومان بیشتر است. این در حالی است که فاصله هوایی کرمان- تهران 799 کیلومتر و فاصله هوایی بندرعباس-تهران 1052 کیلومتر است. بنابراین می‌توانید با پیوستن به کمپین «نه مردم کرمان به گران‌فروشی هواپیمایی ماهان» #بلیت_را_ارزان_کنید به مناسب‌تر شدن قیمت بلیت‌ها کمک کنید. برای پیوستن به این کمپین، از رمزینه زیر استفاده کنید.

33

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 20
  • دیروز: 937
  • هفته: 4,233
  • ماه: 19,958
  • سال: 1,325,953