بیش از 2000 امضا در سه روز برای اعتراض به «گران‌فروشی هواپیمایی ماهان به کرمانی‌ها» #بلیت_را_ارزان_کنید ادامه دارد

منتشر شده در صفحه آخر | شماره 761

بیش از 2000 امضا در سه روز برای اعتراض به «گران‌فروشی هواپیمایی ماهان به کرمانی‌ها»
#بلیت_را_ارزان_کنید ادامه دارد

حدود دو هزار نفر از مردم کرمان با پیوستن به کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید، به گران‌تر بودن بلیت‌های هواپیمایی ماهان در کرمان اعتراض کردند. کمپینی که همچنان ادامه دارد.
روز شنبه بود که گزارش دادیم کرمانی‌ها برای سفرهای هوایی با هواپیماهای «ماهان»، باید هزینه به‌مراتب بیشتری نسبت به مردم دیگر استان‌ها بپردازند. از طرف دیگر ازآنجایی‌که «ماهان» به‌طور انحصاری تمام پروازهای کرمان را در اختیار دارد، کرمانی‌ها حق انتخاب دیگری ندارند و مجبورند هر قیمتی که این شرکت تعیین کرد را بپردازند. به‌عنوان‌مثال، در گزارش‌های پیشین اشاره کردیم که برای بلیت‌های روز 8 آبان، کمترین قیمت بلیت پرواز کرمان- تهران (216 هزار و 300) هواپیمایی ماهان در این روز از بیشترین قیمت بلیت پرواز بندرعباس-تهران (164 هزار) همین شرکت، 52 هزار و 300 تومان بیشتر بود. این در حالی است که فاصله هوایی بندرعباس تا تهران 1052 کیلومتر و کرمان تا تهران 799 کیلومتر است. موضوعی که گفته می‌شود به دلیل تقاضای بالای کرمانی‌ها برای پرواز است و به قول «ماهانی‌ها» هواپیماهای کرمان – تهران همیشه «سرریز» هستند. اگر قبول کنیم که کرمانی‌ها به نسبت سایر استان‌ها، بیشتر با هواپیما سفر می‌کنند، بازهم نباید بلیت گران‌تری بخرند. چراکه به ‌عنوان ‌مثال حداقل بندرعباسی‌ها می‌توانند از بین 6 شرکت هواپیمایی، یک شرکت را انتخاب کنند اما کرمانی‌ها فقط مجبور به استفاده از «ماهان» هستند و حق انتخاب دیگری ندارند. یعنی تقاضای بالای کرمانی‌ها را فقط یک شرکت باید جواب دهد. در اینجا این مسئله پیش می‌آید که اگر ماهان نمی‌تواند با افزایش تعداد پروازها، از پس تقاضای پرواز کرمانی‌ها و کاهش قیمت بلیت به حد معمولی که در دیگر استان‌های نزدیک به کرمان عرضه می‌شود، برآید، بهتر است انحصار پروازهای کرمان از ماهان گرفته شود تا حداقل کرمانی‌ها بتوانند از میان شرکت‌های مختلف هواپیمایی دست به انتخابی بزنند که بیشتر به معیارهایشان نزدیک است.
گام محکم #بلیت_را_ارزان_کنید
روز یکشنبه و یک روز پس از به راه افتادن کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید، هواپیمایی «ماهان» اقدام به کاهش نسبی قیمت بلیت‌ها کرد. به‌طوری‌که تا پیش از روز یکشنبه، کمترین قیمت بلیت کرمان-تهران در روز 22 آبان 236 هزار تومان بود. اما با کاهش 31 درصدی (74 هزار تومان)، کمترین قیمت بلیت کرمان- تهران در این روز به 162 هزار تومان رسید. در گزارش روز شنبه پروازهای هشتم دی هواپیمایی ماهان در مسیر کرمان-تهران آورده شده بود. قبل از یکشنبه، قیمت بلیت در این روز 180 هزار تومان بود و با کاهش 10 درصدی (18 هزار تومان) به 162 هزار تومان رسید. همچنین از دیگر مشکلاتی که برای پروازهای چند ماه آینده وجود داشت، امکان خرید تنها و تنها یک بلیت با کمترین قیمت بود و اگر می‌خواستید 2 بلیت بگیرید، برای بلیت دوم باید هزینه بیشتری می‌پرداختید. از روز یکشنبه اما این مشکل هم رفع شده و می‌توانید چندین بلیت باقیمت پایه (162 هزار) تهیه کنید.
#بلیت_را_ارزان_کنید ادامه دارد
اگرچه کمپینی که تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از 2000 امضا جمع کرده بود، موجب کاهش نسبی قیمت بلیت‌ها شد اما هنوز قیمت بلیت پرواز کرمان-تهران از قیمت بلیت پرواز برخی مسیرها گران‌تر است و با توجه به اینکه به‌جز ماهان، شرکت دیگری در کرمان پرواز ندارد، انتظار می‌رود قیمت‌ها بیش از این پایین آید. به‌عنوان‌مثال برای روز 24 آبان، کمترین قیمت بلیت پرواز کرمان-تهران اگرچه 74 هزار تومان کاهش داشته و به 162 هزار تومان رسیده اما همچنان از بیشترین قیمت بلیت مسیر بندرعباس-تهران (132 هزار و 900) 29 هزار و 100 تومان بیشتر است. این در حالی است که فاصله هوایی کرمان- تهران 799 کیلومتر و فاصله هوایی بندرعباس-تهران 1052 کیلومتر است. بنابراین می‌توانید با پیوستن به کمپین «نه مردم کرمان به گران‌فروشی هواپیمایی ماهان» #بلیت_را_ارزان_کنید به مناسب‌تر شدن قیمت بلیت‌ها کمک کنید. برای پیوستن به این کمپین، از رمزینه زیر استفاده کنید.

50

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 632
  • دیروز: 416
  • هفته: 3,406
  • ماه: 117,209
  • سال: 1,560,385