مهندسی دیپلماسی در فراگیرترین حزب اصولگرایان یارگیری‌های جدید باهنر

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره 711

مهندسی دیپلماسی در فراگیرترین
حزب اصولگرایان
یارگیری‌های
جدید باهنر
جامعه اسلامی‌ مهندسین در کنگره جدید خود بازهم دست به تغییر زد و افراد تازه‌ای را وارد شورای مرکزی خود کرد. به گزارش ایلنا، اعضای جدید شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین معرفی شدند و چند عضو جدید اصولگرا نیز به این حزب پیوستند تا این تشکل قدرتمندتر به کار خود ادامه دهد.
اعضای جدید چه کسانی هستند
یکی از این افراد سقائیان نژاد است. فردی که سال‌ها بر شهرداری اصفهان تکیه زده و ازجمله رهبران اصولگرایان در اصفهان بود که امسال در پی انتشار اخبار تخلفات مالی، یاران اصفهانی او صندلی را از زیر پایش کشیدند. او که روزگاری رئیس ستاد لاریجانی در اصفهان بود، راهی قم شد تا در شهر رئیس مجلس در مسئولیت شهرداری قرار بگیرد. فاصله کمتر تهران تا قم و انگیزه حضور مؤثر در عرصه سیاسی باعث شد تا سقائیان نژاد این بار در شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین فعالیت کند. جز سقائیان نژاد، علی‌محمد شاعری نیز از این دوره به جمع اعضای شورای مرکزی جام اضافه شد تا یکی از نمایندگان بانفوذ مجلس دهم به ترکیب جامعه اسلامی مهندسین اضافه شود. شاعری قائم‌مقام سازمان حفاظت محیط‌زیست در دولت قبل بود. جامعه اسلامی مهندسین در چند سال گذشته در استان مازندران فعال‌شده بود و انتخاب اعضای شورای آن به‌صورت انتخاباتی برگزارشده بود و احتمالاً با حضور شاعری شاهد افزایش نفوذ این حزب اصولگرا در استان مازندران باشیم.
اضافه شدن کارشناسان سیاست خارجی به جام
مهم‌ترین تغییر جامعه اسلامی مهندسین اضافه شدن «شیخ‌عطار» بود؛ بعد از «حسین شیخ‌الاسلام»، او دومین دیپلماتی بود که در دوران تنش‌زدایی و افزایش روابط دیپلماتیک به ترکیب جامعه اسلامی مهندسین اضافه‌شده است.
تغییر اساسنامه برای جذب عضو؟
یک دهه پیش و بعد از موفقیت محمدمهدی زاهدی در شورای شهر کرمان و بعد نشستن او روی صندلی وزارت علوم و نمایندگی کرمان، باهنر با تغییر اساسنامه اولین غیر مهندس را به جمع مهندسین اصولگرا اضافه کرد. اضافه شدن زاهدی دو فایده برای جامعه اسلامی مهندسین داشت؛ اگر تا پیش‌ازاین وزارتخانه‌های مهندسی جامعه هدف نیروهای تربیت‌شده در این حزب بودند، افرادی مثل زاهدی راه نیروهای این حزب را برای نفوذ این تشکل در دانشگاه‌ها باز می‌کرد.
به نظر می‌رسد تغییرات جدید حزب در راستای تقویت حزب صورت گرفته است. محمدرضا باهنر سال‌هاست رؤیای یک تشکل فراگیر را برای اصولگرایان دارد و هر صبح رؤیای او با کابوس اختلاف‌های داخلی به باد می‌رود. به نظر می‌رسد اما خود باهنر آهنگ فراگیر بودن را نواخته است. اگر دیگران به سمت همگرایی نمی‌آیند، این باهنر است که با تغییر ظرفیت‌های حزب آن را فراگیرتر خواهد کرد.

14

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :