روزگاری که گذشت

1395/02/13

روزگاری که گذشت

عبدالحسین صنعتی زاده
بخش سی و نه
غفلتاً چشمم به پدرم افتاد که در جلویم ایستاده بود. مشارالیه وقتی شنیده بود که جمعیت به طرف قیصریه رفته اند برای این که در آن میان صدمه ای به من نرسد آمده بود مرا به خانه ببرد و با ناراحتی و زحمت از میان جمعیت خارج شدیم. چون به خانه رسیدیم گفت:«تو بایستی همیشه در دکان استادت باشی چرا و به چه جهت در میان مردم رفته بودی؟» گفتم:«چون آقا صادق مشاهده کرد در تاریکی به واسطه آن که درب دکان را بسته بودند ناراحت بودم.» مرا آزاد کرد و گفت:«زود به خانه برو!»
پدرم که از طرف مادرش به شیخیه بستگی داشت و بیشتر اقوامش در ته باغ لله و اطراف خانه سرکار آقا سکونت داشتند، به احوال آن ها نگران بود و می گفت این رشته سر دراز دارد و هر روز به عنوان و بهانه ای برای سرکار آقا و اتباعش که او را رکن رابع و به عقیده عده ای او را ملجاء تقلید می دانستند دردسری خواهد شد. چون طفل بودم از این مسائل چیزی نمی فهمیدم و نمی توانستم به کُنه قضایا پی برده و سبب این اختلافات را بدانم. اما خوب خاطرم است که مردم شهرمان که خود را شیعه پاک اثنی عشری می دانستند، بالا سری بودند و از آقای آیت الله حاج میرزا محمدرضا تقلید می کردند و عده خیلی قلیلی که بیشترشان از عواید موقوات ظهیرالدوله مختصر مستمری داشتند، به شیخی معروف بودند. شیخی ها مسجد اختصاصی به خودشان داشتند و بالاسری ها هرگز به آن مسجد پای نمی گذاردند و وقتی که بر حسب دستور حاکم وقت آقای حاج میرزا محمد رضا را تبعید کردند تمام مجتهدین بالاسری از رفتن به مسجد برای ادای نماز خودداری کردند.
ولی آقای سرکار آقا (حاج محمد خان) به مسجد رفت این عمل به نوعی مردم را بر آشفته و عصبانی ساخت که اجباراً به طور توهین آمیزی او را ناگزیر کردند که شهر کرمان را ترک و به لنگر برود. از آنجایی که آیت الله حاج میرزا محمدرضا اول کسی است که علم مخالفت را در کرمان با دولت استبدادی برافراشت ما او را پیشروی تاریخی دانسته ایم. چند روزی سرگردان و بیکار ماندم. مادرم مرا از رفتن به دکان زرگری به واسطه آن که دکان آقا صادق در معرض حملات مردم بود مانع شد. چون میل نداشتم به مدرسه بروم در این دفعه به فکرم رسید که شغل عطاری را برگزینم و با صلاح دید پدرم قرارمان بر این شد که در دکان آقا غلامرضا عطار شاگرد شوم.
روز دیگر به اتفاق به جانب دکان عطاری روانه شدیم. دکان آقا غلامرضا در میدان گنجعلی خان جنب کاروانسرا واقع شده بود. روی هم رفته دکانی نبود بلکه دکه ای که بعداً با چوب و تخته یک پیش آمدگی در جلوی آن ساخته بودند می بود. آقا غلامرضا مردی رنگ و رو رفته با ریشی توپی همیشه عبایی به دوش داشت. به جای عمامه کلاهی نمد که دستمال سیاهی اطرافش بسته بود به سر داشت. چون دکانش خیلی کوچک بود، همیشه در جلو دکان می ایستاد. خودش به بیماران بیشتر شباهت داشت تا اینکه حکیم آن ها باشد. تنها عطاری نداشت طبابت هم می کرد.
پسرش آقا محمد عمامه کوچک تاجرانه ای به سر داشت. پشت ترازو می نشست چون از قدیم الایام پدرم با آقا غلامرضا آشنایی داشت، بدون معطلی من در این دکه پذیرفته شدم و در عقب آن جایم دادند. در گوشه این دکه منقلی با کیسه زغال و قوری و فنجان و نعلبکی و چند وافور به چشم می خورد. حالا می دانم که همان لوازم و وافورها به منزله اسباب کار آقا غلامرضا و پسرش بود. اولین کاری که به من گفتند این بود که آتش منقل را حاضر کنم و بعد سبوی سفالی را ببرم.
از آب انبار بسیار عمیق و تاریکی که در همان نزدیکی بود آب کرده و بیاورم. از این کارها و فرمان ها چندان خوشم نمی آمد. با اکراه آب آوردم. تمام توجه من به طرز داد و ستد آقا محمد بود. هر مریضی که می آمد آقا غلامرضا در اول دستور می داد زبانش را نشان دهد و بعد نبضش را می گرفت.

مطالب مرتبط
مدیرکل میراث فرهنگی کرمان: پرونده نامزدی ثبت جهانی بیابان لوت در حال ارزیابی است بازرسان و کارشناسان IUCN (اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست) به منظور ارزیابی پرونده ثبت جهانی بیابان لوت به استان کرمان سفر کردند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، آقایان Paul Williams Worthing از کشور نیوزلند و Maher mahjoub از […]
کمک خیّر خردسال در کرمان به فرزندان زندانیان نیازمند خیر خردسال کرمانی مبلغ 20 میلیون ریال را در روز اول مهر مصادف با گشایش مدارس به فرزندان دانش آموز زندانیان نیازمند کمک کرد. به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان محمد محمدی دانش آموز کلاس چهارم مدرسه مهر کرمان در یک اقدام خداپسندانه مبلغ 20 […]
رفع آلایندگی‌های منطقه سرچشمه و خاتون‌آباد کرمان در آینده نزدیک مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از عزم جدی این شرکت برای رفع آلایندگی منطقه سرچشمه و خاتون‌آباد خبر داد. به گزارش ایسنا احمد مرادعلیزاده با بیان اینکه تأسیس و راه‌اندازی واحدهای ذوب، آلایندگی و خطرات زیست‌محیطی زیادی به همراه دارد، گفت: یکی از اقدامات […]
رئیس دانشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان: علاوه بر نیاز سنجی آموزشی به نیاز سنجی فرهنگی نیز خواهیم پرداخت دکتر حمید مرتضوی رئیس دانشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. به گزارش روابط عمومی مرکز علمی کاربردی جهانگردی، حمید مرتضوی گفت:که این […]
دیگر مطالب شماره 615

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.