نام خلیج‌فارس انکارناپذیر است

منتشر شده در صفحه آخر | شماره 613

نام خلیج‌فارس انکارناپذیر است
ابراهیم آقامحمدی*
برخی از کشورهایی که در حاشیه خلیج فارس هستند نه سابقه‌ای دارند و نه قدمت،‌ با این حال ادعای آن را دارند که خلیج فارس، باید به خلیج عربی تغییر نام بدهد. این‌ها کشورهایی هستند که تازه شکل گرفته و در راستای سیاست های استعمار مستقل شده‌اند. از زمانی که تاریخ روایت می‌کند ایران و خلیج فارس در کنار یکدیگر بوده‌اند، خلیج فارس همزاد نام ایران است و جزو هویت جدایی‌ناپذیر این کشور کهن تلقی می‌شود.
کشورهای تازه شکل گرفته، حرف‌های بی‌ارزش و بی اساسی مطرح می‌کنند که این مسائل دیکته شده استعمار است. پس از روی دادن انقلاب اسلامی در ایران، استعمار می‌خواهد به نوعی انتقام بگیرد و این موضوع برای تحریک کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نوعی ادامه همان سیاست استعمار است. در واقع به کار بردن اسامی مجعول به جای خلیج فارس نوعی دسیسه از سوی کشورهایی است که امروز و با حضور جمهوری اسلامی منافع خود را از دست داده‌اند و این موضوع عکس‌العملی نسبت به انقلاب اسلامی است.
تمام کسانی که نسبت به تاریخ آگاهی دارند می دانند که نام خلیج‌فارس انکارناپذیر است و تردیدی در این نیست که تغییر نام خلیج فارس شیطنتی است تا بین کشورهای اسلامی تفرقه ایجاد کنند اما این دسیسه‌ها راه به جایی نمی‌برد و تا زمانی که تقدیر الهی بر آن باشد که آب در این منطقه موج بزند،‌خلیج فارس، خلیج فارس می‌ماند و افکار عمومی دنیا و اسناد تاریخی گواهی می دهد که تلاش برای تغییر نام خلیج فارس، عبث و بیهوده خواهد بود. البته برخی واکنش‌ها به انتساب اسامی مجعول به خلیج فارس هم نادرست است. واکنش‌های غلط عرب‌ستیزی از سوی برخی افراد داخلی، از جنس همان اشتباهی است که از سوی برخی حکومت‌های عربی انجام می‌شود. هر دو مورد در راستای مقاصد استعماری برای تفرقه‌افکنی در بین ملت‌هاست.
*عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :