مراسم چهلم نوروز در اعتقادات مردم کرمان

منتشر شده در صفحه کرمون | شماره 612

مراسم چهلم نوروز
در اعتقادات مردم کرمان
فاطمه پورمرادی
در اعتقادات مردم کرمان نهم اردیبهشت روز آفرینش آسمان است چهل روز از شروع سال جدید گذشته است و مردم دیار کریمان با فراهم کردن غذا به خصوص آش رشته، تخمه وشیرینی و چای به محل بر گزاری مراسم می روند.
رسم چهلم نوروز در کرمان توسط زردشتیان بر گزار می‌شده و امروزه زردشتیان این آیین خود رادر خانه انجام می دهند. غروب چهلم به اصطلاح تنگ غروب شوم، غروب اسفند و کندر دود می کنند و اوستا می خوانند. بعضی زردشتیان این روز را نیت کرده و برای دختر شاه پریان سفره پهن می کنند و داخل سفره خوراک مرغ، نمک، انواع میوه تنقلات و شمع می گذارند و دایر ه و تنبک می نوازند.
مردم شمع های زیادی با خود می آورند و داخل چهل خانه در کنار کوه تن درستون روشن می کنند افراد حاجتمند برای دختر شاه پریان سفره پهن میکنند و هر فرد بر اساس نیت خود به منظور بخت گشایی، بارداری، درمان بیماری، شفای نوزاد بیمار که به اصطلاح کرمانیها آلشی شده است سفره پهن می کنند .و همچنین به کوه اطراف چهل خانه کوه شکم پر می گویند و بر این باورند که زنانی که نازا هستند با آمدن در کنار کوه حاجت روا می شوند و با دوختن لباس برای نوزاد و چادر بریدن برای دختران دم بخت دعا می کنند که سال آینده درهمین روز با نقل و شیرینی پیش دختر شاه پریان بیایند.
و از دیگر مراسم چهلم نوروز آب چهل ریختن و زاغ سوزی می باشد. آب چهل این طور است که داخل تشت آب ریخته چهل یا هفت هسته خرما یک مشت گل سرخ یک مشت برگ سبز وگندم یا جو می ریزند سپس زن یا دختر را رو به قبله زیر چادر گذاشته و پارچه ای قرمز بر سر آن می اندازند و چهل مشت آب روی سر و شانه های آن میریزند و آیه الکرسی خوانده و دختر شاه پریان را قسم می دهند و بعد از تمام شدن مراسم بدون اینکه باکسی حرف بزند یا کسی را ببیند از مراسم خارج می شود و حضور مردان در داخل چهل خانه ممنوع است.
مردم دیار کریمان معتقدند محله تن درستون و چهل خانه محل شفا دادن و بر آورده شدن حاجات است ونیز معتقد ند امام حسن (ع) از این محل عبور کرده اند و برای راز ونیاز در چهل خانه رفته اند به همین دلیل به تن درستون معروف است.
و باور دیگر مردم این است که دختر شاه پریان داخل قلعه اردشیر زندگی می کرده است و برای چله نشینی و عزلت به چهل خانه می آمده است.

111

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 35
  • دیروز: 133
  • هفته: 1,739
  • ماه: 7,362
  • سال: 83,734